Choć dziś trudno to sobie wyobrazić, reklamówki foliowe w latach 70tych były w Polsce rzadkością i pewnym rarytasem. Zaczęły się wtedy pojawiać w Europie zachodniej i były bezpłatnie dodawane do zakupionych towarów. Często miały nadruk reklamowy z nazwą sklepu czy marki, stąd wywodzi się nazwa reklamówki. Co ciekawe, nazwa przyjęła się także dla toreb plastikowych bez żadnego nadruku używanych do pakowania drobnych zakupów w sklepach.

Do Polski reklamówki foliowe trafiały jedynie drogą prywatną, często w ramach popularnych wtedy paczek z zachodu od rodziny. Poprzedni system i kartki na zakupy skutkowały pustymi pułkami w sklepach i niedoborem nawet podstawowych produktów. Wszechobecny minimalizm i szarość na ulicach sprawiały, że kolorowe reklamówki foliowe przywożone z zachodu wydawały się piękne i bardzo atrakcyjne.

Stopniowo torby foliowe były przywożone w większej ilości i sprzedawane na targowiskach oraz bazarach. Reklamówki foliowe nie nadawały się do wszystkiego, ale były do wielokrotnego użytku i stawały się wygodną alternatywą dla siatek na zakupy. Ich popularność sprawiła, że z czasem polscy producenci i sklepy zaczęli produkować własne reklamówki. Służyły głównie do produktów sypkich oraz sprzedawanych luzem i pakowania zakupów.

Woreczki z nadrukiem stały się dodatkową reklamą sklepu, firmy czy produktu. Foliowe torby zależnie od potrzeb maja bardzo różną wielkość i wytrzymałość. Choć niektóre źródła podają, że produkcja torby papierowej jest mniej korzystna dla środowiska, to niestety torby foliowe zanieczyszczają naturalne środowisko.

Reklamówki foliowe a środowisko naturalne

Torby papierowe ulegają szybkiemu rozkładowi i nie zalegają w środowisku naturalnym, często wykonywane są z materiałów pochodzących z recyklingu. Reklamówki foliowe wykonane z polietylenu mogą się rozkładać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat.

Nadają się do recyklingu, jednak tylko 10% do niego trafia. Największym problemem są torby foliowe zalegające morza i oceany. Szacuje się, że co roku około 50 tys. ton reklamówek trafia do mórz i oceanów. Jest to jak wiadomo ogromne zagrożenie dla ryb i ptaków morskich, które je zjadają. Torby foliowe fruwające w powietrzu są niebezpieczne dla ptaków, problemem są również te zapychające studzienki. Toksyczne związki z plastiku składowanego na wysypiskach mogą też przenikać do gleby oraz wód gruntowych i zbiorników wodnych, powodując zagrożenie dla roślin, ludzi i zwierząt.

Pod koniec 2018 roku szacowano, że rocznie na świecie jest zużywanych powyżej 500 miliardów ton foliowych reklamówek. Unia Europejska zobowiązała kraje członkowskie do ograniczania zużycia torebek foliowych. Statystyczny Polak zużywał około 500 sztuk rocznie. Od  2019 roku w Polsce została wprowadzona opłata recyklingowa od sprzedawanych reklamówek, nie licząc zrywek na warzywa i owoce. Te działania mają na celu ograniczenie plastiku w naszej przestrzeni, w tym zużycia toreb foliowych. Od jakiegoś czasu produkuje się torby z materiałów częściowo z recyklingu, jednak zamiast reklamówek foliowych można wybrać coś, co jest bardziej ekologiczne i także praktyczne.

Powstają więc pytania czym zastąpić reklamówki foliowe i co wybrać zamiast toreb plastikowych ?

Torebki papierowe zamiast foliowych

Dla klientów zamiennik dla torebek foliowych to materiałowe torby i siatki wielokrotnego użytku lub własne koszyki. Na zakupy nadają się też torby papierowe zakupowe z uchwytami. Dla sklepów i producentów torebki papierowe zamiast opakowań foliowych to dobre rozwiązanie.

Torebki papierowe to naturalna i ekologiczna alternatywa do opakowania produktów czy ich przenoszenia. Torby papierowe zamiast reklamówek są nie mniej praktyczne czy pojemne. Na rynku dostępne są najróżniejsze torby papierowe do bardzo różnych zastosowań.

Nowoczesne torebki papierowe są wykonywane z ekologicznych papierów o dużej wytrzymałości, często pochodzących z recyklingu i są odporne na rozerwanie. Najpopularniejszym kolorem są torebki papierowe białe oraz brązowe. Dostępne są zależnie od rodzaju także inne kolory. Część producentów oferuje również indywidualny nadruk. Torby papierowe z nadrukiem to świetna forma reklamy.

Torebki papierowe z oryginalnym nadrukiem wyglądają efektownie, atrakcyjnie i zachęcająco. Produkty w takich opakowaniach wyróżniają się na półkach sklepowych i przyciągają spojrzenia. Nadruk na torbie zwiększa rozpoznawalność marki i poprawia wygląd produktów oraz wizerunek firmy.

Torby z nadrukiem przeznaczone do produktów sypkich i sprzedawanych luzem to także świetna i wygodna forma reklamy o sporym zasięgu. Ciekawy nadruk czy grafika zwraca uwagę i jest jednocześnie elementem dekoracyjnym.

Jakie torebki papierowe wybrać do czego

Zacznijmy jednak nie od torebek, a papierów do pakowania, a konkretnie weźmy pod uwagę papiery pakowe spożywcze, które są idealne do wypieków czy wędlin. Mogą z powodzeniem zastąpić opakowania foliowe, ponieważ papiery spożywcze przeważnie są od wewnątrz foliowane i odporne na przesiąkanie tłuszczu czy wody. Również papier pergamin wykonany z naturalnych materiałów nadaje się do produktów spożywczych. Dobrej jakości papier do pakowania jest bezpieczny i ma atest PZHiŻ, a zapakowane ciasta, wędliny, mięso czy sery nie zmieniają walorów smakowych i zapachowych. Niektórzy producenci oferują praktyczny i wygodny papier spożywczy foliowany cięty z uniwersalnym nadrukiem lub możliwością wykonania nadruku indywidualnego.

Jak widać papier spożywczy to dobra alternatywa do pakowania różnych produktów, przyjrzyjmy się teraz rodzajom toreb papierowych.

Torebki papierowe fałdowe

Pierwsze będą torebki fałdowe, które są bardzo estetycznymi opakowaniami przeznaczonymi do handlu spożywczego detalicznego, głównie w piekarniach, cukierniach oraz małej gastronomi typu fast food. Papierowe torby fałdowe są idealne do pieczywa, wypieków i słodyczy sprzedawanych luzem oraz gotowego jedzenia. Sprawdzą się do pakowania ciastek, chleba, bułek, kanapek czy cukierków. Mogą mieć jednak także bardziej wszechstronne zastosowanie do wielu produktów, które wymagają zważenia.
Przeważnie producenci wykonują torby fałdowe z cienkiego, ale mocnego, wytrzymałego i odpornego na rozdarcia ekologicznego papieru. Dobrze, żeby torba fałdowa była dopuszczona do kontaktu z żywnością.

Torebki fałdowe dostępne są jako torebki papierowe z okienkiem i pełne, najczęściej w kolorach białym i brązowym. Torby pełne to wygodne i pojemne opakowanie, na którym nadruk jest dobrze widoczny. Torebki fałdowe z okienkiem wykonanym z przeźroczystej foli szczególnie dobrze sprawdzają się przy kasie, ponieważ dobrze widać ich zawartość.

Torebki fałdowe świetnie zastąpią torby foliowe, szczególnie jeżeli chodzi o pieczywo i wypieki. Odpowiednie przechowywanie i opakowania na pieczywo są bardzo ważne dla zachowania jego świeżości. Torby papierowe to lepsze rozwiązanie dla pieczywa, które spożyjemy w przeciągu doby. Torebki papierowe typu kraft zabezpieczają przed wyschnięciem pieczywa.

Torebki fałdowe z nadrukiem to świetna forma promocji i reklamy piekarni czy cukierni, ale też efektowny element ozdobny opakowania. Zwiększa to rozpoznawalność, a klienci przyzwyczajają się do widoku nazwy czy grafiki.

Torebki papierowe klockowe

Torebki klockowe to wygodne opakowanie i świetna alternatywa do toreb foliowych. Znajdują różnorodne zastosowania, głównie w handlu spożywczym, ale też w innych branżach gdzie sprzedaje się produkty sypkie i luzem wymagające zważenia. Torebki z dnem klockowym są w takim przypadku bardzo praktyczne i wygodne. Torby papierowe sprawdzą się w piekarniach, cukierniach, sklepach z kawami, herbatami, ziołami, przyprawami oraz alkoholami.

Torebki z dnem klockowym niektórych producentów dzięki dodatkowemu wnętrzu zapobiegają ulatnianiu się aromatu przechowywanych produktów, dlatego są  idealne w takich miejscach.

Praktyczne i pojemne torebki papierowe klockowe najczęściej wykonane są z cienkich, ale mocnych i odpornych na rozdarcia ekologicznych surowców papierowych. Torba klockowa brązowa to wszechstronne i praktyczne opakowanie o estetycznym wyglądzie. Torebka klockowa biała to klasyczne i efektowne opakowanie spożywcze, które świetnie sprawdzi się jako torebka z nadrukiem do produktów gotowych i sprzedawanych luzem. Nadruk może zawierać informacje i logo marki, które zwiększa rozpoznawalność firmy czy produktu.

Torebki papierowe krzyżowe

Torebki krzyżowe przeznaczone są na opakowania w handlu spożywczym oraz w piekarniach i świetnie zastępują woreczki foliowe. Największe zastosowanie znajdują do pakowania produktów takich jak mąka, bułka tarta czy cukier. Jednak torby krzyżowe sprawdzą się też wszędzie tam, gdzie sprzedaje się produkty sypkie i luzem. Mają praktyczne dno, więc są wygodne do ważenia.

Torebki papierowe krzyżowe wykonane są często z papieru makulaturowego. Są ekologiczne, stabilne, wytrzymałe i odporne na rozerwanie oraz zapewniają odpowiednie przechowywanie zapakowanych artykułów.

Torebki krzyżowe przeznaczone typowo do kontaktu z żywnością powinny posiadać atest. Są to najczęściej torby białe na mąkę, cukier czy bułkę tartą. Sprawdzają się też w handlu spożywczym, piekarniach i sklepach do pakowania innych produktów. Torby bez atestu, przeważnie brązowe, to bardzo popularne i praktyczne opakowania papierowe o szerokim zastosowaniu. Sprawdzają się do jaj, owoców, a także w sklepach metalowych.

Torebki krzyżowe z nadrukiem to forma marketingowa w przypadku opakowań do produktów ważonych. Torba papierowa z nadrukiem o ciekawym wyglądzie na gotowe wyroby może utrwalić wizualną formę danego produktu oraz firmy.

Torebki papierowe zakupowe

Torebki zakupowe to najbardziej efektowne torby papierowe, które można wykorzystać na różne sposoby. Są  niezwykle popularne w handlu detalicznym ponieważ oszczędzają środowisko, więc są świetną, ekologiczną alternatywą dla reklamówek foliowych.

Wyglądają bardziej elegancko i stylowo. Torby zakupowe z uchem płaskim oraz torby papierowe z uchwytem skręcanym są pojemne oraz wygodne, można je wykorzystać na pakowanie produktów, na zakupy oraz jako opakowanie na prezent.

Torebki zakupowe mają różnorodne zastosowanie zależnie od wielkości. Torby papierowe zakupowe to nowoczesny sposób na zapakowanie swoich wyrobów. Sprawdzą się do produktów spożywczych, kosmetycznych, tekstylnych, upominkowych czy alkoholi. Nadają się jako opakowanie do zabawek, artykułów papierniczych czy gospodarstwa domowego i wielu innych produktów.  

Torby zakupowe przeważnie wykonywane są z papieru o wysokiej jakości i mają wytrzymałe uchwyty składane lub skręcane, które zamocowane są w środku. Torby papierowe na zakupy są wielokrotnego użytku.

Torby zakupowe z uchem płaskim zazwyczaj występują  w kolorach brązowym i białym. Płaskie, chwytliwe uchwyty zapewniają komfort noszenia. Torby papierowe z uchem są pojemne, wygodne oraz praktyczne i sprawdzą się do bardzo różnych zastosowań.

Torby zakupowe z uchwytem skręcanym produkowane są w wielu różnych kolorach. Uchwyty  sznurkowe są mocne i wytrzymałe, a długie ich noszenie jest komfortowe. Torby papierowe z uchwytem sznurkowym są bardzo stylowe, znajdują zastosowanie w eleganckich sklepach odzieżowych czy kosmetycznych.

Torby papierowe z nadrukiem z logo firmy czy nazwą sklepu to nośnik reklamowy oraz idealna i ciekawa forma promocji o dużym zasięgu. Wyjątkowa i atrakcyjnie wyglądająca torba zakupowa z nadrukiem przyciągnie spojrzenia oraz będzie symbolem marki i może pozytywnie wpłynąć na wizerunek firmy. Sklepy mogą się tak promować pakując w nie zakupy klientów, dla producentów tych wyrobów torba papierowa z logo firmy również pełni funkcję marketingową.

Podsumowanie

Reklamówki foliowe zaczynają być nieco bardziej ekologiczne, jednak wciąż mogą jakiś czas zalegać i zanieczyszczać środowisko naturalne. Opłaty recyklingowe wydają się pokazywać, że jest tendencja do zmniejszania plastiku w wielu przestrzeniach. Ludzie też coraz częściej starają się świadomie wybierać produkty bardziej ekologiczne. Dlatego jeśli chodzi o opakowania, dobrze zastanowić się nad wyborem torby papierowe czy foliowe.

Możliwości jest wiele, a torebki papierowe są wszechstronne, pojemne i bardzo wygodne. Różne rodzaje pozwolą na dobór torby papierowej do różnorodnych potrzeb. W ofercie naszego sklepu znajdują się wszystkie przedstawione powyżej torebki papierowe, także z indywidualnym nadrukiem. Skupiamy się na wysokiej jakości materiałach i wykonaniu, a nasza oferta jest bogata i kompleksowa.

Jeśli zastanawiamy się co wybrać zamiast plastikowych reklamówek, u nas z pewnością każdy znajdzie naturalne i ekologiczne, nowoczesne torebki papierowe.

Polecamy również

Bonusowe funkcje w slotach online - które najczęściej spotkamy?

Budowanie wizerunku marki poprzez logo i opakowania

Opakowania przyszłości - innowacje w ekologicznych materiałach do pakowania

Opinie o Kasynie GGBet: co mówią gracze

Jak działają i wyglądają różne rodzaje Jackpotów?

Najczęściej grane gry kasynowe online wśród polskich graczy

Co niesie ze sobą metaverse? Jaki będzie jego wpływ na użytkowników Internetu?

Bezpieczne pakowanie paczek w sklepie internetowym

Funkcje i rola opakowań papierowych w przemyśle spożywczym, sklepach i marketach

Papierowe torby zamiast reklamówek foliowych - czy to ma sens?

Opakowania na pieczywo - papierowe czy foliowe - jak pakować chleb

Kolory w marketingu - jakich używać, psychologia kolorów

Używamy Cookies - Więcej